Expanzi Rise of Shadows tu máme v plném proudu již nějaký ten pátek, a tak je načase se podívat na nějaké statistiky. Dle dostupných dat si už nyní můžeme říci, jaký balíček je v současnosti nejlepší (má nejlepší poměr výhra/prohra), a který se naopak někde tiše v koutku třese před další nakládačkou. Nabízí se nám také srovnání s predikcí nových balíčků od naší redakční maličkosti. Články najdete zde, zde a tady Představíme si 5 nejlepších balíčků a 5 nejhorších. Začněme těmi nejhoršími.
Pět nejhorších balíků
Plot Twist Warlock
Ano, ano. Jak bylo předvídáno, Warlock v novém roce Draka těžce hledá svoji novou identitu. Mnozí z nás viděli potenciální úspěch právě v synergii Plot Twist a Fel Lord Betrug a dalších Deathrattle podpůrných karet. Bohužel se ukázalo, že tento typ balíčku je extrémně pomalý a těžkopádný. Navíc Warlockovi zoufale chybí podpora léčivých (heal) karet. A ono výše zmiňované kombo ve své podstatě nic moc neřeší, pouze vyčistí board, aktivuje několik Deathrattlů (pokud je hráč lízne) a to je vše. Nejenže hráč soupeři ukáže, co má vlastně všechno v balíku, ale ve většině případů v 10. kole Warlock bojuje o holou duši, pokud ještě nějakou má a Plot Twist kombo neposkytuje záruku, že ho z ohňů felových zachrání. Však taky má tento balíček procentuální úspěšnost v průměru pouze 32,56 % a získává tak cenu největší propadák expanze.
Restore (Heal) Druid
Plot Twist Warlocka nám stíhá Druid se svojí armádou spavých Stromovců. Pravda jeho bilance je daleko lepší než u předešlého balíčku a procentuální úspěšnost má v průměru 40,09 %. Ale i tak to je zoufale málo. V čem tkví problém? Celý balíček je založený na Lucentbark , který sám o sobě nemá žádný dopad na průběh hry, vyjma Tauntu. Doplnění balíku se pak točí okolo kopírovacích karet jako je např. Faceless Manipulator nebo Gloop Sprayer. Pokud však Lucentbarka delší dobu nedostanete na board, dostanete se pod tlak. V případě, že jej vyložíte a soupeř mu zavře tlamu (silence), tak je to prakticky váš konec. Nehledě na to, že i tento balíček, stejně jako předešlý, je velmi pomalý a těžkopádný.
Spell Mage
Na krásném třetím místě, tedy třetím nejhorším, se nám umístil Spell Mage. Co k tomu balíku více dodat? Je to balík založený na silných spellech a minionech, který poškození ze spellů umocňují (spell damage) jako je kupříkladu Cosmic Anomaly nebo Spellzerker. Tyto minioni udělají z některých kouzel opravdu pekelné nástroje. Je to svým způsobem typ druh agresivního balíčku, kdy do vás soupeř čáryfukuje hlava nehlava. Jakmile však přežijete prvotní nápor nebo zneškodníte spell damage miniony máte vyhráno. Spell Mage sice má nějaké ty board čistící kouzla, ta však často nestačí a pokud Mágovi nepřijdou karty, které potřebuje může na vítězství zapomenout. Ani Expelliarmus nepomůže. Procentuální průměrná úspěšnost tohoto balíčku je 40,76 %.
Thief Rogue
Na čtvrtém nejhorším místě s krásnou procentuální průměrnou úspěšností 41,43 % se umístil Thief Rogue. Tento balík se čistě zaměřuje na sprostou krádež vašich karet se vším všudy. Základem tohoto balíčku, je dýka Spectral Cutlass, která s každou ukradenou kartou získává Durabilitu. Vzhledem k tomu, že tentou Rogue si nakrade tolik jiných karet, že by mohl postavit paralelní balík, je toto prakticky nezničitelná dýka. Jonesi, kde si? A pokud byste snad zapoměli, kolik karet vám Roguna ukradla, tak Huňáčova dcera (neteř, vnučka, snacha, manželka?) Tess Greymane vám to mileráda připomene. Jediným a bohužel větším problémem tohoto balíku je jistá nekonzistentnost. Ukradené karty vám mohou zachránit krk, stejně tak mohou být naprosto k ničemu. Proto tak malá úspěšnost.
Dragon Paladin
A pětku nejhorších balíčků v současné metě uzavírá Dragon Paladin. Jak paradoxní. Rok Draka, Paladin dostane prakticky nejvíc dračích karet a stejně to nefunguje. Ovšem není to zase taková katastrofa, jelikož procentuální průměrná úspěšnost tohoto balíku je 42,31 %. Proč není balík úspěšný? Ačkoliv se může zdát, že Bronze Herald a Dragon Speaker jsou silné karty, bohužel při vyložení na board neudělají prakticky nic. Je fakt, že mít všechny draky v ruce posílený o staty 3/3 je pěkné, nicméně často je zapotřebí reagovat na soupeře ihned a ne až za několik kol. Nozari pak může zachránit ztracenou hru, avšak proti agresivním balíkům je v 10. kole Paladin zpravidla mrtvý. A pokud je soupeř pod tlakem, tak Nozari zcela vypadává ze hry a stává se mrtvou kartou. Zkrátka a jednoduše tomu chybí nějaký ten wáááu efekt.
Toto jsou všechno balíky z Tieru 4, tedy z kolekce stabilně prohrávajících archetypů.
Pět nejlepších balíků
Nyní se pojďme podívat na 5 typů balíků, které vévodí metě, drtí jeden balík za druhým a dohání mnoho hráčů k záchvatům vzteku vedoucí k magickému tlačíku Uninstall.
Bomb Warrior
Začněme pátým nejlepším balíkem v současné metě. A jedná se zcela o nový druh archetypu, tedy Bomb Warrior. Překvapuje vás to? Já osobně očekával Bomb Warriora jako druhý či úplně nejlepší balík mety. V čem spočívá jeho síla? Tento Warrior vám skrze Clockwork Goblin a Wrenchcalibur a dalších karet, nasází do balíku nespočet bomb, které jsou často smrtelné. Aby toho nebylo málo, tak se do party přidává Dr. Boom, Mad Genius, aby přidal do konce hry všem vašim mechům Rush, tudíž má okamžitou odpověď téměř na všechno. A kdyby náhodou nějakým řízením osudu neměl, tak Warrior disponuje hromadou removalů, takže prakticky není problém vymazat váš board z povrchu Azerothského. A k tomu nepočítám měnící se Hero power proradného goblina. Jediná jeho slabina jsou extrémně agresivní balíky, které ho dokáží přejet, než se Warrior změní v nezastavitelnou obrněnou pevnost. Procentuální průměrná úspěšnost balíku je 53,55 %.
Mech Paladin
Na krásném čtvrtém místě s průměrnou procentuální úspěšností 53,56 %, se umístil Mechanický Paladin. Toto je velmi zvláštní forma balíčku, protože kombinuje extrémně silnou počáteční fázi hry ve skvělé synergii s různými secrety, Mysterious Blade, Sunreaver Spy a Commander Rhyssa a střední fázi hry s tou pozdní, kde hlavní roli hrají mechové. Jako žolíka si pak Paladin v rukávu schovává Kangor's Endless Army, aby povolal armádu mechů zpět k životu a vás dohnal k šílenství. Síla tohoto balíčku spočívá v silné počáteční fázi hry, kdy se soupeř dostane pod tlak a ten pak udržovat dále a nedovolit soupeři se dostat do pozdní fáze hry.
Mech Hunter
Na bronzové příčce se nám umístil Hunter. Sice bez zvířátek, ty nechal někdě na Řbitově, ale zase se stroji. I toto je pro mě překvapení, jelikož jsem očekával drtivý nástup Spell Huntera, ale Mech Hunter ho teatrálně přejel Oblivitronem. A zde je důvod, proč je Mech Hunter tak silný. Jedná se kombo Nine Lives, Spider Bomb a Fireworks Tech. To je naprosto šílený "tempo swing" neboli ovládnutí tempa hry. Tímto smrtelným kombem vám Hunter likviduje jednoho miniona za druhým a prakticky nelze tomu zabránit. Přísahám, že onehdá jsem hrál proti Hunterovi, který na mě v průběhu hry vytáhl asi 6 Spider Bombů a navíc jeho Deathrattle aktivoval asi 4x. DESET mých minionů zařvalo a já na to jenom bezmocně koukal. Mech Hunter totálně kontroluje board a navíc vás drtí dalšíma mechama a meagnetic mechanikou. Jeho průměrná procentuální úspěšnost je 53,72 %.
Tempo Rogue
Těsně před branami vítězství se nám umístil Tempo Rogue. Jak již název vypovídá, tento balíček pracuje s tím, že využívá svých combo karet, které dokážou zničit převahu protivníka a zároveň dokážou vytvořit přesilu na vaší straně. EVIL Miscreant, s Waggle Pick a Edwin VanCleef tvoří silné kombo. Navíc Roguna má mnoho karet s přímým poškozením (damage) buď do překážejícího miniona a přímo do hrdiny. Senzačním doplněním je pak samotný Heistbaron Togwaggle. Tempo Rogue vcelku drtí Ladder a málokterý baliček na něj dokáže vyzrát. Jeho průměrná procentuální úspěšnost je 53,73 %.
Tyto čtyři balíčky jsou zařazeny do Tieru 2, což je kolekce, která zastřešuje balíky, které mají průměrnou procentuální úspěšnost nad 50 %.
A vítězem se stává
Treant Token Druid
Ano, vítězem současné mety se stává Malfurion s armádou stromečků za zády. Trošku to připomíná scénu z Pána prstenů a posledního pochodu Entů. Toto je agresivní balíček spoléhající se na mnoho menších minionů, které Druid stále posiluje a posiluje, až vás stromečky prostě ušlapou. Ono stačí kombinace Blessing of the Ancients a Wispering Woods a víte o čem mluvím. Tento balíček je zařazen do Tieru 1, jelikož to je balíček, který v současné době vládne metě. Jeho průměrná procentuální úspěšnost je 54,81 %.
Je důležité říci, že procentuální úspěšnost se každou hrou a okamžikem může změnit. V době psaní tohoto článku to bylo takto avšak autor nepředpokládá žádné razantní výkyvy. Pokud chcete, tak veškerou statistiku všech možných balíčků můžete pak najít zde.
Co na to říkáte? Máte pocit, že tento seznam sedí nebo si myslíte, že zrovna váš balíček si zaslouží místo v našem seznamu?
Chcete si povídat o Hearthstone? Připojte se na náš Discord. Rádi vás uvidíme.
Diskuze
Sebastian 23.04.2019 19:31
Ty top decky jsou přesný, navíc ještě řazený podle iq hráčů. Dát legendu s takovým token druidem má pro mě osobně snad ještě menší value, než kdysi se secret paladinem...
Pro napsání komentáře musíte být přihlášený.
Přihlásit senebo
Zaregistrovat nový účet