Doba, kdy spojení “herní notebook” vyvolalo mezi hráči maximálně úsměv na tváři, jsou dávno pryč. Pořád ale nejsou herní notebooky stejně cenově dostupné jako desktopy. Je krásné, si zahrát na notebooku s nejvýkonnější grafikou, platit za něj ale třeba 50 tisíc už tak krásné není. Jde to ale i jinak a tom se vás pokusíme přesvědčit za pomoci právě Acer Nitro 5.
Abychom se nebavili pouze teoreticky, prostě jsme jednu levnější konfiguraci otestovali. Konkrétně náš zapůjčený model obsahoval procesor Intel Core i5-8300H, 8 GB operační paměti typu DDR4 a grafiku NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti 4 GB. To vše doplněné rychlým 256GB SSD diskem. Tento model v nabídce už nahradily modernější konfigurace, je jich dostatek a řadu podobných v cenové hladině od zhruba 22 do 25 tisíc najdete.
Úmyslně jsme zvolili nižší konfiguraci, abychom si ukázali, že se dá dobře hrát právě na cenově velmi dostupném notebooku. Pochopitelně za stejné peníze seženete výkonnější desktop, ten ale těžko vezmete kamkoliv s sebou a potřebujete dokoupit ještě monitor….
Konektorová výbava notebooků Acer Nitro 5 je bohatá a nabízí snad vše, co byste při běžném použití mohli potřebovat. Je tu HDMI výstup, gigabitový ethernet port či třeba rychlá Wi-Fi standardu ac se dvěma strategicky umístěnými anténami do vrchní části displeje. Nechybí rychlý USB 3.1 port a také oboustranné USB-C, ze kterého se snad stane port budoucnosti a rozhodně neuškodí ho ve svém stroji mít.
Notebook jsme si představili a dostáváme se k praktickým testům výkonu. Na test jsme vybrali nové, náročnější a populární hry, abyste si i ze stručných testů mohli udělat představu o tom, jak je na tom nižší konfigurace Acer Nitro 5 s herním výkonem. Samozřejmě starší a stále hrané kousky jako League of Legends, Dota 2 nebo třeba Counter Strike: Global Offensive poběží parádně.
Níže najdete přehledně rozepsané výsledky testů. U her nechybí krátký popisek a kromě dosažených FPS také grafické nastavení, na které bylo testováno. Jdeme na to.
Fortnite
- prostě nejpopulárnější hra poslední doby
- na “Medium” nastavení jsme měli v průměru 59 FPS
PlayerUnknown's Battlegrounds (nebo prostě PUBG)
- tato hra zpopularizovala battle royale a pořád má obří základnu fanoušků
- testováno s nastavením “Very Low”, na mapě Erangel v průměru 42 FPS, na Miramar v průměru 48 FPS a na Sanhook v průměru 42 FPS
Ring Of Elysium
- battle royale novinka, která hratelnost zamíchala přidáním zimních sportů
- hráli jsme s nastavením “Low” s průměrem 56 FPS
Assassin's Creed: Odyssey
- nejnovější pokračování oblíbené Ubisoft série vzalo hráče do antického Řecka
- testováno s nastavením “Nižší” a v průměru jsme naměřili 49 FPS
Shadow of the Tomb Raider
- zatím poslední herní dobrodružství archeoložky Lary Croft
- testováno s nastavením “Lowest” a vypnutým AA, v průměru 55 FPS
Total War: Thrones Of Britannia
- tradiční tahovou strategii asi není třeba představovat
- hráli jsme s nastavením “Střední” a naměřili v průměru 72 FPS
Mutant Year Zero: Road to Eden
- nová tahová strategie ve stylu XCOM série
- hráno na nastavení “Minimal”, v průměru 59 FPS
Protože řada hráčů považuje 60 FPS za optimální, hráli jsme na nastavení, abychom se této hodnotě přiblížili. Samozřejmě pokud nějaká FPS oželíte, můžete si u her zvýšit grafické detaily. Sluší se také dodat, že jsme u velkého počtu nových her čas od času (v určitých pasážích) zaznamenali výrazný pokles FPS.
Chcete hrát kdekoliv nové hry a zároveň zaplatit co nejméně? Vyberte si konfiguraci Acer Nitro 5 přesně pro vás na CZC.cz.
Diskusia
Ceris 05.01.2019 13:49
Kdybys hledal, tak na internetu taky najdeš spoustu studíí od všemožných očních doktorů o tom, že mozek je schopný z oka zpracovat jenom asi 30 FPS.
Myslím, že jeden takový článek byl zveřejněný dokonce i tady na serveru, ale řekl bych že je to už tak 3-4 roky zpátky.
Areon 05.01.2019 12:36
To Ceris . Tak to řeknu jinak. Každý kdo z mého okolí vyzkoušel 120 Hz monitor viděl rozdíl na první pohled a už u něj zůstal. Těžko se bavit s někým, kdo to nezkoušel v praxi. Na youtube je milion videí, které se tomuto tématu věnují od obyč lidí až po profi hráče, sice v angličtině ale jsou tam. To, že si člověk na 120Hz obrazovce hodí limit na 30 FPS a myslí si, že je to plynulé je v jeho hlavě do té doby než vidí přímý rozdíl oproti 120FPS.
Ceris 04.01.2019 22:20
Areon: On je ale takový "drobný" problém v tom, že lidské oko není dokonalé a ikdyž oko by moc rádo "posílalo" mozku ke zpracování obrázky s vysokým FPS, tak mozek není schopný z oka zpracovat víc jak +- 30 FPS (35 FPS u extra trénovaných lidí), takže pořizovat si monitor s 160+ FPS je zbytečné vyhazování peněz do kanálu. Jinak to video, cos linkoval je sice pěkné, ale nějak tam ruší ten obrovský nápis "TOTO JE REKLAMNÍ SDĚLENÍ" přes celé video, což z celého videa dělá naprosto nic neříkající blbost, protože to video si objednali prodejci monitorů, aby si zvýšili zisky.
Areon 04.01.2019 10:35
To Ceris. Je legrační když vidím někoho psát nějaké podobné nesmysly, že člověk nepozná víc než 30 FPS ve hrách atd.. Množství FPS pro zajištění plynulosti se odvíjí hlavně od frekvence monitoru. To co píšeš bylo před mnoha mnoha lety v době 30Hz obrazovek. Nyní je pro plynulost třeba 60FPS (u 60Hz obrazovek) a u profi hráčů, kteří používají 120 nebo 144 Hz obrazovky je požadované množství FPS 120 potažmo 144Hz, cokoli menšího je v turnajích nemyslitelné. https://www.youtube.com/watch?v=g910FdSitpE
Ceris 27.12.2018 18:54
by me zajimalo, kdy uz konecne lidi pochopi, ze rozdil mezi zhruba 25 a 60 FPS neni naprosto zadny (z pohledu hrani pocitacovych her)
Perzeus 1 27.12.2018 18:44
Asi tak wowfan a neda wow lol
Sabejno 28.12.2018 23:43
Si myslíš, že ty testy dělají oni? hahaha
Schotters 27.12.2018 11:39
To mi přijde jako vtip že tu nedal do testu WoW BfA 😂😂😂
Kaspo 31.12.2018 11:33
Mne príde ako vtip tento komentár.
kuchta 26.12.2018 14:01
Bolo by fajn keby ste sem dali aj to ako je na tom z grafikou a fps aj súčasné wowko pre predstavu ako na tom je
Reeki 30.12.2018 09:50
Neblbni tady se o stránky již skoro nikdo nestará, poslední hate od esperese to tady definitivně pohřbil
Sabejno 30.12.2018 11:06
@Reeki No jo, redaktoři nejsou. Nemá je asi kdo zaplatit.
Estrias 31.12.2018 08:40
@Sabejno
Myslím že ne nikdo neplatí. Dle mě to mají jen jako hobby a dělají dobrou práci.
A taky si chtějí dát od toho oraz. Vždyť si ho zaslouží
Kaspo 31.12.2018 11:31
@Reeki všimni si zahraničné weby, ktoré tiež nemajú o čom písať, tak píšu iba omáčky. Napr. wowhead, má sumár najviac vyhľadávaných vecí, čo je v podstate fajn vedieť, ale nie je to nič svetoborné. Na druhú stranu, kríza v článkoch, nie je kvôli redaktorom, ale kvôli slabému obsahu vo WoW. Opäť zopakujem prvú vetu, porovnaj zahraničné weby, nemáš tam poriadny článok. Je to cyklický proces.
Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený.
Prihlásiť saalebo
Registrovať nový účet